15 października została uroczyście otwarta Sala Tradycji Pożarniczych. Placówka została utworzona w budynku byłej szkoły podstawowej w Grabowie.  W ceremonii uczestniczyli zarówno goście z powiatu, jak i województwa.

Otwarcie Sali Tradycji Pożarniczych jest finałem wielotygodniowych prac związanych z rewitalizacją i wyposażeniem budynku byłej szkoły podstawowej w Grabowie. Na uroczystości byli obecni m.in. komendant główny KP PSP w Mrągowie, wójtowie gmin Mrągowo oraz Sorkwity, starosta powiatu mrągowskiego oraz marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Nie zabrakło również przedstawicieli sąsiednich jednostek OSP oraz zasłużonych dla regionu emerytowanych już strażaków. Otwarcie sali zwieńczyło uroczyste przecięcie wstęgi. Podczas przemówienia Jan Narewski — prezes OSP Grabowo —podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia Sali Tradycji, w tym mieszkańcom samego Grabowa. Mieszkańcy dobrowolnie przekazywali strażakom złom ze sprzedaży, którego zebrano część środków na stworzenie placówki. Następnie po przemówieniach prezes OSP oprowadził gości i przedstawił co ciekawsze eksponaty. Nie zabrakło również wpisów do księgi pamiątkowej i poczęstunku dla wszystkich uczestniczących w ceremonii.

— Sala Tradycji została stworzona przez OSP Grabowo nie tylko dla samych strażaków z Grabowa, ale także dla strażaków z całego powiatu. Chcemy by w sali nastąpiła wymiana doświadczeń, poglądów i na bazie tego chcemy tworzyć historie pożarnictwa na ziemi mrągowskiej. Sala Tradycji Pożarniczych nie jest stricte muzeum. Nie chodzi o to by było dużo eksponatów i miejsca na nie. Chcemy, żeby w tej sali młodzież poznawała historie pożarnictwa i historię jednostek ze swoich miejscowości. — opowiada o miejscu prezes OSP Grabowo, Jan Narewski.

Na potrzeby sali tradycji zaadaptowano 3 pomieszczenia. Ściany zostały odmalowane, a podłogi wyprzątane. W pomieszczeniach ustawiono stoły i gabloty, w których umieszczono pamiątki i eksponaty związane z OSP Grabowo i z innych jednostek straży pożarnej. Punktem centralnym wystawy stanowi sikawka z przełomu XIX i XX wieku. Jest ręczna pompa wodna obsługiwana przez 4 strażaków. Pompa została odnowiona, aby mogła cieszyć oczy zwiedzających. Jak opowiada prezes OSP pewną trudność stanowiło wniesienie urządzenia do budynku, ponieważ nie mieściła się w żadnych drzwiach. Ostatecznie sikawkę trzeba było wnieść przez jedno z okien.

Koszt całego projektu wyniósł 10 tysięcy złotych. 15% z kwoty musiała zapewnić sama OSP Grabowo. Potrzebne pieniądze udało się zebrać z pomocą miejscowej ludności oraz z wpłat tzw. 1% przy rozliczaniu PIT. 3 tysiące złotych przekazał Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Gmina Mrągowo przekazała OSP budynek byłej szkoły.

Uroczyste otwarcie Sali Tradycji Pożarniczych

Słowa kluczowe:
OSP straż pożarna straż Grabowo wydarzenie 
Budextan art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij